Typy klimatizací a jak fungují

Primárním účelem klimatizace je ochlazovat vzduch v místnosti a teplo odvádět ven. Moderní klimatizace však umí i něco navíc – umožňují filtraci vzduchu a zbavení se především prachu či mikroorganismů (ovšem pokud je to váš primární zájem, pak doporučujeme spíše k tomu určenou čističku vzduchu). Některé z nich umí snížit vzdušnou vlhkost, jiné zase disponují funkcí ohřevu vzduchu. Na trhu se ale můžete setkat i s takzvanými ochlazovači vzduchu. Fungují podobně, název je skoro stejný a tak svádí k tomu, aby se tato dvě zařízení zaměňovala. Je v nich ale zásadní rozdíl.

Klimatizace je výhodnější a účinnější. Využívá totiž cirkulující chladivo, zatímco ochlazovače vzduchu mají vodní nádrž, ze které odpařují vodu. Díky tomu se liší i způsob regulace vlhkosti vzduchu. Zatímco klimatizace vlhkost regulují a snižují, ochlazovače vzduchu ji obvykle zvyšují. Co se týče praktické stránky věci, rozeznáte je právě podle přítomnosti chladiva (které by mělo být uvedené mezi technickými údaji) a my doporučujeme spíše klimatizaci. Pokud potřebuje zvlhčit vzduch, i k tomu existuje efektivnější cesta než ochlazovač, a tou je zvlhčovač vzduchu. Samotné klimatizace pak dělíme podle konstrukce do několika skupin:

  • Mobilní klimatizace – menší přístroje, vhodné k přenášení a k použití ve více místnostech. Nedosáhnou efektivity nástěnných klimatizaci, ale na chatu, do domácnosti nebo malé kanceláře postačí. Ty dražší a pokročilejší obvykle plní více funkcí, bývají lépe technologicky vybavené a obvykle spadají do energetických tříd A++ a A+. Výhodou je nižší cena a snazší dostupnost, nevýhodou občasné problémy v odvodu kondenzátu a horkého vzduchu.
  • Nástěnné klimatizace – umísťují se na zeď, jak plyne z názvu, a sestávají z vnitřní a vnější jednotky a spojovacího potrubí pro chladivo. Někdy se proto nazývají také dělené (split). Bývají dražší, než předchozí typ, ale také výkonnější, šetrnější spolehlivější a o něco tišší. Za hlavní nevýhodu bychom označili cenu (klidně v řádu desítek tisíc) a složitější instalaci. Setkat se můžete i s klimatizací, která má více vnitřních jednotek na jednu vnější jednotku. Takovým se pak říká multisplit.  Podobná charakteristika, jen jiný způsob umístění a instalace, by platila i pro podstropní, parapetové nebo kazetové klimatizace.
  • Okenní klimatizace – jedná se o klimatizace, které zasadíte do zdi. Část je na vnější, část na vnitřní straně a funguje tedy podobně, jako nástěnná klimatizace. Jen vnější a vnitřní jednotka splývá v jednu. Znamená to o něco snazší instalaci (byť ani při ní se neobejdete bez stavebních úprav), ale také větší hlučnost. Navíc se jedná o poměrně úzkou a málo šetrnou kategorii. (Zdroj: Puravent)

Typy klimatizací